nejčastější psí nemoci

I když se o našeho čtyřnohého přítele staráme, jak nejlépe umíme, někdy se prostě stane, že pes onemocní. Některé obtíže nejsou nijak vážné a pes se z nich dostane během několika dnů, jiné jsou bohužel závažnější a bez pomoci veterináře se neobejdete. Jaké nemoci psů jsou ty nejčastější?

  1. Žaludeční a střevní potíže

Zažívací potíže se netýkají jen lidí, ale postihnout mohou samozřejmě i psy. Projevují se zvracením, průjmem nebo naopak zácpou. Ve většině případů se nejedná o závažný problém – psovi zkrátka něco nesedlo. U průjmuzvracení je potřeba nasadit půst a následně opatrně podávat dietní krmivo. Vhodná strava pomůže i při zácpě. V případě, že problémy nepolevují nebo se opakují pravidelně, je potřeba vyhledat veterinárního lékaře.

  1. Nachlazení

Nejčastější příčinou nachlazení u psa je samozřejmě promrznutí, proto hrozí zejména v sychravých a zimních dnech. Nebezpečí ale představuje i parné léto v kombinaci s koupáním ve studené vodě. Nachlazení se projevuje kašlem a rýmou, zvíře může mít také zvýšenou teplotu. Nejlepší je spolehnout se v tomto případě na pomoc odborníka, který nasadí potřebné léky. Samoléčba se neodporučuje, protože nachlazení se může vyvinout v zápal plic.

  1. Zubní kámen

Mezi nejčastější nemoci psů patří problémy se zuby. Péče o zuby je u psů velmi důležitá. Při jejím zanedbání hrozí, že se zuby potáhnou zubním plakem, který následně zmineralizuje v zažloutlý zubní kámen. Ten je potřeba odborně odstranit. Nejen že nevypadá pěkně, ale hlavně se může vyvinout v nebezpečný zánět dásní nebo paradentózu.

  1. Zánět spojivek

Tato poměrně častá nemoc se projevuje hnisavým výtokem z očí, které mohou být navíc zarudlé. Zánět způsobuje buď infekce, případně mechanické podráždění oka – vniknutím prachu, drobným poraněním a podobně. Na veterině dostanete kapky nebo mast, jimiž budete oči vašeho hafana ošetřovat.

  1. Zánět análních žlázek

Jakmile se pes začne přehnaně škrábat nebo okusovat v oblasti konečníku, případně tahá zadek po zemi, může být na vině zánět análních žlázek. Ty je potřeba odborně vyčistit, takže rozhodně zamiřte na veterinu.

  1. Zánět ucha

Zánět ucha může být způsobený celou řadou příčin – od infekce přes parazity až po vniknutí cizího tělesa. Poznáte jej podle toho, že si pes ucho neustále drbe, místo je pro něj bolestivé na dotek a může z něj vytékat hnis. Samozřejmě je nutný zásah veterináře. Určitou prevencí před záněty ucha je jejich pravidelné čištění.

  1. Kožní nemoci

Kožní nemoci psů v podobě vyrážek, ekzémů nebo extrémního línání jsou poměrně běžné. Pes se často drbe a olizuje, postižená místa mohou také mokvat. Nejdůležitější je najít příčinu, která může být jak infekčního, tak neinfekčního původu. Často se také jedná o projevy alergie a na vině mohou být samozřejmě i paraziti.

  1. Paraziti

Nejčastějším psím parazitem je blecha. Pes si ji přinese domů většinou po kontaktu s jiným takto postiženým zvířetem. Prevencí je samozřejmě používání ochranných prostředků – obojků či antiparazitik. Nezapomeňte taky na pravidelné odčervování, jinak pejskovi hrozí nezvaní návštěvníci v podobě škrkavek a jiných vnitřních cizopasníků.

  1. Artróza

Potíže s klouby a pohybem postihují zejména starší psy. Hůře se jim chodí, mají problémy zdolat určité překážky, kulhají a ztrácejí zájem o běžné aktivity. Postižení kloubů je bohužel nevratné, takže vám veterinární lékař doporučí pouze postupy, jak dopady nemoci zmírnit. Patří sem podávání kloubní výživy, ulevování od bolesti a přizpůsobení režimu.

  1. Otočení (torze) žaludku

Torze žaludku postihuje především velká psí plemena. Projevuje se zvětšením břicha, zrychleným dýcháním a dávením. Je nutný okamžitý převoz k veterináři, jinak psovi hrozí smrt.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest